Hae
Jonnan koukkuja

Virkatut ja neulotut kukkasukat

Nämä virkatut & neulotut kukkasukat ovat kivat ja erilaiset 😊, toki mitenkään vähättelemättä ns. perussukkia. Kaikkia tarvitaan ja kaikelle on paikkansa! 😊 Tämä on muutenkin hauska virkkaus- ja neulontaprojekti – ja jos vaikka käyttää jämälankoja niin saa tosi persoonalliset sukat! 😊

Sukkien varresta voi tehdä haluamansa mittaisen, vaikka yhdellä tai kahdella tilkulla (jolloin sukat yltävät suurin piirtein polveen saakka).

Oman sukan kokoa saa kasvatettua virkkaamalla isommat tilkut (mallisukan tilkut ovat 15 x 15 cm) ja  poimimalla tilkkujen sivuilta enemmän silmukoita kantapäätä varten. Huomioi kuitenkin poimiessasi, että silmukoiden määrän tulee olla jaollinen 4:llä.

Vastaavasti pienemmät sukat saat virkkaamalla pienemmät tilkut ja poimimalla vähemmän silmukoita kantapäätä varten.

Tarvitset:
  • Langan menekki: 250-350 g (sukkien koosta riippuen), Novita 7 veljestä langat
  • Virkkuukoukku: 3 ½
  • Puikot: 4 mm
  • Koot: (36-38) 39-42

Aluksi virkataan kaksi kukkatilkkuneliöitä. Yhden tilkun leveyden tulee olla puolet oman pohkeen paksuudesta. Kun tilkut kiinnitetään toisiinsa, oman jalan tulisi mahtua läpi pohkeeseen saakka.

 

Kukkaneliötilkku

Voit tehdä värinvaihdot kuten mallisukissa tai oman makusi mukaan.

1.krs: Virkkaa lenkkiin 3 kjs (= 1 p), 15 p, sulje ps:lla.

2.krs: Vaihda väri. Virkkaa jokaiseen ed.krs:en p:een 3 puolipylvästä siten, että jätät jokaisesta viimeisen langankierron koukulle ja vedät ne kerralla + sen jälkeen aina 1 kjs.

3.krs: Vaihda väri. Virkkaa jokaiseen kjs-kaareen seuraavasti: 3 kaksoispylvästä yhteen siten, että jätät jokaisesta viimeisen langankierron vetämättä ja vedät kaikki silmukat kerralla. Virkkaa vielä 3 ketjusilmukkaa ja siirry seuraavaan kjs-kaareen. Toista vielä 15 kertaa.

4.krs: Vaihda väri. Virkkaa kjs-kaareen 4 kjs (=1 kp) 2 kp (= kulman puolikas), seuraavaan kolmeen kjs-kaareen 3 p jokaiseen. Taas kulma: 3 kp + 2 kjs + 3 kp. Vuorottele näitä kahta kerros loppuun niin että tilkussa on lopulta 4 kulmaa. Aloituskulmakohdan toinen puolikas (3 kp + 2 kjs) päättää kerroksen.

5.krs: Virkkaa kerros pylväitä, kulmiin 2 p + 1 kjs + 2 p.

6.krs: Virkkaa tilkun ympäri vielä kerros ks:ta, kulmiin 1 ks + 1 kjs +  1 ks.

Mikäli on tarve kasvattaa tilkkujen kokoa, toista 5.kerroksen ohjetta. Vastaavasti pienemmän tilkun saat jos korvaat pylväät puolipylväillä. Virkkaa kuitenkin viimeinen kerros aina ks:ta.

Kun tilkkuja on kaksi, ne yhdistetään toisiinsa niin, että lopputuloksena on jalan mentävä sukan varsi. Yhdistä tilkut neulalla ja langalla työn oikealta puolelta. Virkkaa molempiin suuaukkoihin kerrokset ks:ta.

Valitse kumman tilkuista haluat eteen ja kumpi tulee taakse. Sen takimmaisen alareunasta poimitaan langan ja virkkuukoukun avulla silmukat kantalappua varten. Yritä poimia sellainen määrä silmukoita, joka vastaa tavallista villasukkaa neuloessa kahden puikon silmukkamäärää. Mallisukissa neulontaa varten on poimittu 26 silmukkaa (13 s / puikko). Lopputuloksen kannalta on oleellisinta poimia 4:lle jaollinen määrä.

Kun kantalappua varten on poimittu tarpeellinen määrä silmukoita, neulo kantatilkku vahvennettua neuletta: 1. krs (nurja puoli): nosta ensimmäinen silmukka neulomatta ja neulo muut silmukat nurin. 2. krs (oikea puoli): nosta 1 silmukka neulomatta, neulo 1 silmukka oikein, vuorottele kerros loppuun. Toista näitä kahta kerrosta kunnes kerroksia on yhtä paljon kuin kahden puikon silmukkamäärä, (24) 26 kerrosta.

Kantapohjan kavennukset

Jatka edelleen vahvennettua neuletta. Neulo kantatilkun oikeasta reunasta kunnes vasemmassa reunassa on jäljellä (9) 10 silmukkaa. Tee ylivetokavennus ja käännä työ. Nosta ensimmäinen silmukka neulomatta, neulo (6) 8 silmukkaa nurin ja neulo 2 seuraavaa silmukkaa nurin yhteen, käännä työ.

Nosta ensimmäinen silmukka neulomatta, neulo vahvennettua neuletta kunnes jäljellä on (8) 9 silmukkaa ja tee ylivetokavennus. Jatka niin, että sivusilmukat vähenevät ja keskellä silmukkamäärä pysyy samana eli (8) 10 silmukkaa. Jaa lopuksi jäljelle jääneet silmukat kahdelle puikolle.

Silmukoiden poiminta kantalapun reunoista

Poimi puikolle kantalapun molemmista reunoista (12) 13 silmukkaa + 1 silmukka puikkojen välistä. Tähän tulevat lisäksi kantapohjan kavennuksesta jääneet silmukat, (8) 10. Poimi myös tilkun reunasta sama määrä silmukoita kuin toisestakin aiemmin poimittiin kantalappua varten, (24) 26 silmukkaa. Käytä halutessasi poiminnassa apuna lankaa ja virkkuukoukkua.

Villasukkaa jatketaan kiilakavennuksilla: jatketaan neulomista suljettuna ja kavennetaan silmukoita. Neulo 1. puikon lopussa 2 viimeistä silmukkaa oikein yhteen, ja 4. puikon alussa 2 ensimmäistä silmukkaa ylivetäen oikein yhteen. Neulo välikerros normaalisti ja toista taas kavennukset. Vuorottele näitä kunnes jokaisella puikolla on sama aloitusmäärä silmukoita (12) 13.

Jatketaan seuraavaksi näin: neulo 4.puikolle kaikki 1.puikon silmukat. Kun tulet 2.puikon alkuun, päättele silmukat pois, samoin 3.puikolta. Käytä joustavaa päättelytapaa: Neulo 2 o, siirrä molemmat takaisin vasemmalle puikolle ja neulo ne takakautta yhteen. Neulo 1 o, siirrä molemmat silmukat oikealta vasemmalle puikolle ja neulo ne takakautta yhteen. Toista näin loppuun saakka, päättele.

Jatketaan yhdellä puikolla neulomista, jossa nyt siis ovat 1. ja 4. puikon silmukat. Kerroksen vaihduttua käännetään työ ja toinen puoli neulotaan nurjalla, ja taas toinen oikeilla silmukoilla. Tästä tulee sukan jalkapohjan osa. Mallityössä – jos lasketaan silmukat alkaen kantapohjan kavennuksista – tulee kerroksia yhteensä 35 kpl. Tämän neulotun osan jokaisen sivun tulisi samankokoinen kuin siihen kiinnitettävän tilkun. Virkkaa tässä kohtaa jalan päällysosaan tuleva tilkku. Se virkataan kuten aiempikin, mutta yhtä kerrosta pienemmäksi. Muutoin sama eli viimeinen kerros on kiinteitä silmukoita.

Kun sitten neulotut sivut ovat samankokoiset, päättele neuleosuus joustavasti. Virkkaa vielä tämän neulotun osan reunojen ympäri kerros kiinteitä silmukoita. Kannattaa kiinnittää jalan päällysosan tilkku ensin kohdilleen vaikkapa silmukkamerkeillä. Kiinniompelu tehdään molempien kappaleiden nurjilta puolilta neulalla ja langalla. Pujottele neula ja ota langankierto aina uloimpien silmukoiden molempien kaarien kautta. Kiristä kevyesti. Jätä yksi aukko ompelematta (varpaiden aukko).

Varpaiden aukon viimeistely

Jatka samalla tilkkujen yhdistämisvärillä (mallisukissa musta). Virkataan varvasaukon suu suppuun kiinteillä silmukoilla. Tämä alla oleva ohje on mallisukkien mittojen mukaisesti. Kannattaa sovittaa kesken päättelykerrosten ja jos näyttää, että kärki kiristää liikaa niin virkkaa vaan kavennuskerrosten väliin lisää tavallisia kerroksia eli 1 ks jokaiseen silmukkaan.

Aloita ohjeen mukaisesti kun pikkuvarvas peittyy.

1.krs: Virkkaa 1 ks jokaiseen silmukkaan.

2.krs: Virkkaa yhteen aina joka 3. ja 4 . silmukka.

3.krs: Virkkaa 1 ks jokaiseen silmukkaan.

4.krs: Kuten 2.krs.

5.krs: Kuten 3.krs.

6.krs ja loppuun saakka: Virkkaa yhteen joka 2. ja 3. silmukka kunnes reikä on kiinni, viimeistele vielä päättelylanganlopulla ja neulalla. Loppupäättely nurjalle puolelle.

Sukan varren jatkaminen ylöspäin

Mikäli haluat sukan varsiin lisää pituutta, voit virkata lisää tilkkuja. Mittaa tarvitseeko virkata leveämpiä tilkkuja ja toimi sen mukaisesti. Mallisukissa ennen uusia tilkkuja on virkattu 3 puolipylväskerrosta ja yksi kiinteiden silmukoiden kerros. Lisää silmukoita näiden välikerrosten aikana mikäli sukanvarren ympärystä tarvitsee kasvattaa (esimerkiksi joka 7.nteen s:aan 2 ks).

Kiinnitä tilkut muuhun sukkaan työn oikealta puolelta neulalla ja langalla. Virkkaa vielä sukkien suuaukkojen ympäri kerros ks:ta.

*Ohje julkaistu aiemmin Kauneimmat Käsityöt: Käsityön ABC 38: Sukat & syksyn neuleet 2025 -lehdessä

Psst… Nämäkin ovat kivat kukkasukat mikäli sellaiset kiinnostelee. 😊

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *